Nasze kujawsko-pomorskie

Ciekawostki krajoznawcze

Wieś leży 6 km na północny-wschód od Jabłonowa Pomorskiego, na zachodnim brzegu jeziora Dużego (38 ha.). Pierwsza informacja na temat miejscowości pojawia się w 1444 r. przy okazji nadania jej wraz z okolicznymi ziemiami rycerzowi Lorenzowi przez mistrza krzyżackiego Konrada von Erlichshausem.

Nowa Wieś Szlachecka. Dawny dwór. fot. A. Urbański
Nowa Wieś Szlachecka. Dawny dwór. fot. A. Urbański
Od końca XV w. Nowa Wieś należała do rodu Niedrowskich pieczętującą się herbem Jastrzębiec. Od 1667 r. majątek należał do Tyzenhauzów, na początku XVIII w. do Czapskich, a następnie do Krausego z Gdańska. W latach 1874 – 1945 wieś była własnością rodu Alvenslebenów.

Obiekty krajoznawcze: W środkowej części stojącego we wsi dworu zachowały się elementy pierwszego dworu murowanego zbudowanego na przełomie XV i XVI w. Budynek był wielokrotnie przebudowywany, ale jego zasadnicza rozbudowa przypada na drugą połowę XVII w. Obecny wygląd dwór zawdzięcza przebudowie dokonanej w pierwszej połowie XVIII w. Godna uwagi jest studnia znajdująca się nieopodal budynku pochodząca z przełomu XVI i XVII w. Obecnie dwór stojący w otoczeniu parku, po remoncie i adaptacji, pełni funkcję Diecezjalnego Domu Rekolekcyjnego Diecezji Toruńskiej.

A. U.