Nasze kujawsko-pomorskie

Jaskinie

Czytaj więcej...
Ciasna Dziura w przysiółku Jardęga (wieś Rogóźno). fot. A. Hermann

Jest to schronisko skalne, które znajduje się na terenie przysiółka Gardęga wsi Rogóźno w wąwozie rozcinającym zachodnie zbocze doliny rzeki Gardeji. Do wąwozu można dojść od szosy Grudziądz-Łasin z miejscowości Rogóźno - Zamek. Schronisko położone jest 1 km na północ od mostu i młyna, w środkowej części wąwozu pod blokiem skalnym. Otwór wejściowy ma kształt owalu o rozmiarach 0,7 i 0,4 m. Za nim znajduje się wąski dwumetrowy korytarz.

R.G.

Czytaj więcej...
Cieleszyńska Jama w Parowie Cieleszyńskim. fot. A. Hermann

Jest to schronisko skalne - niewielka niszą skalna o szerokości 2 m i wysokości do 0,5 m, które szybko się zwęża i obniża, przechodząc w niedostępną szczelinę. Schronisko, znane dotąd tylko okolicznym mieszkańcom, nie było jeszcze opisywane. Znajduje się w Parowie Cieleszyńskim, a dojść do niego mozna od strony wsi oraz od szosy Topolno - Kozielec.

R.G.

Czytaj więcej...
Jaskinia Bajka. fot. W. Bykowski
Jaskinia Bajka znajduje się na zboczu wąwozu w Gądeczu kilkanaście metrów nad jego dnem. Można do niej dojść od strony Gądecka drogą w dół wzdłuż strumienia i od szosy Bydgoszcz - Strzelce Dolne - Trzęsacz drogą w górę wąwozu. Jaskinia składa się z niskiej komory z bocznymi wnękami. Jej długość wynosi 19 metrów.

R.G.

Czytaj więcej...
Jaskinia Bajka II. fot. A. Hermann

Znajduje się tuż obok jaskini Bajka I. Jaskinia składa się z niskich salek z kilkoma płytkimi wnękami. Osobliwością jaskini są drobne nacieki wapienne.

R.G.

Czytaj więcej...
Jaskinia Klonowa. fot. A. Hermann

Znajduje się na terenie Nowej Wsi w masywie Fortecznej Kępy. Jaskinia charakteryzuje się dużym wejściowym otworem o szerokości 5 m i wysokości 1,2 m oraz dwoma mniejszymi na lewo od pierwszego. Jaskinia składa się z komory głównej i dolnego korytarza długości 4 m. Łączna długość korytarzy wynosi około 20 m. Jest to największa jaskinia położona w Dolinie Dolnej Wisły.

R.G.

Czytaj więcej...
Jaskinia pod Wierzbą. fot. A. Hermann

Jaskinia znajduje się w sąsiedztwie jaskini Klonowej. Otwór wejściowy ma kształt soczewki o szerokości 1 m i wyso­kości 0,4 m. Za otworem wejściowym znajdu­je się niski korytarz kończący się małym progiem, za którym z prawej strony znajduje się owalna komora o rozmiarach 7 x 3 m i 1 m wyso­kości. Łączna długość komory i bocznych korytarzy wynosi 12 m.

R.G.

Czytaj więcej...
Cieleszyński Okap w Parowie Cieleszyńskim. fot. A. Hermann

Jest to schronisko skalne, które powstało wskutek podcięcia dużego pakietu skalnego o długości 8 m i wysokości do 2,5 m. Otwór schroniska wy­stępuje na prawie całej długości pakietu skalnego. Ma 6,5 m szerokości i dochodzi do 1 m wysokości. W trzech miejscach otwór zmienia się niskie korytarzyki, z których najdłuższy dochodzi do 4 metrów. Okap Cieleszyński znajduje się w Parowie Cieleszyńskim. Można dojść do niego od strony wsi oraz od szosy Topolno - Kozielec.

R.G.

Czytaj więcej...
Płaska Nisza. Białochowo. fot. A. Hermann
Nisza skalna znajduje się na terenie wsi Białochowo w gminie Rogóźno blisko szosy z Grudziądza do Kwidzyna. Nisza o szerokości 1 m i wysokości 0,3 m oraz głębokości 2 m powstała pod masywem skalnym o długości 3 m i wy­sokości 1 m. Płaska Nisza jest najmniejszym naturalnym podziemnym obiektem w okolicach Grudziądza.

R.G.