Nasze kujawsko-pomorskie

Sadzimy las dla przyszłych pokoleń

las_02

Uczestnicy akcji "Sadzimy las dla przyszłych pokoleń w Nadleśnictwie Cierpiszewo", Fot. M.Stopiński

Akcja pn. „Sadzimy las dla przyszłych pokoleń", w której wzięli udział samorządowcy, urzędnicy, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz wielu współpracujących z Lasami Państwowymi instytucji a także leśnicy i uczniowie Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Cierpicach zainaugurowała 14 kwietnia 2011 roku w Nadleśnictwie Cierpiszewo obchody Międzynarodowego Roku Lasów w naszym województwie.

Posadzenie nowego lasu poprzedziła konferencja prasowa oraz uroczyste podpisanie przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Piotra Całbeckiego i dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, Janusza Kaczmarka w obecności licznie przybyłych gości oraz przedstawicieli mediów porozumienia o współpracy dotyczącej organizacji przedsięwzięć edukacyjno-promocyjnych pn. „2011 – Rok Lasów w Województwie Kujawsko-Pomorskim".

Podczas takiej uroczystości nie mogło także zabraknąć okolicznościowych przemówień osób zaproszonych. W swoim wystąpieniu Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski, Zbigniew Ostrowski pogratulował leśnikom pomysłu i podziękował za możliwość pozostawienia śladu dla przyszłych pokoleń w postaci posadzonego lasu. – Nie da się ukryć, że każdy z nas jest na tej ziemi jedynie gościem, a dobry obyczaj gościa nakazuje pozostawienie miejsca odwiedzin w dobrym stanie. Dziękuję Wam, że uczestniczycie w tym spektaklu przyrodniczym – dodał Wojewoda.

Następnie gospodarze miejsca – nadleśniczy Kazimierz Wrzosek i leśniczy Bronisław Krywionek – udzielili krótkiego instruktażu sadzenia i przedstawili zasady bezpiecznego posługiwania się kosturem. Ledwo skończyli a pierwsze, najbardziej zniecierpliwione pary, ruszyły już do pracy. Chwilę później wszyscy uczestnicy spotkania, poza przedstawicielami mediów próbującymi zdobyć najlepsze ujęcia i komentarz do tego co się właśnie działo, z prawdziwym zapałem przystąpili do sadzenia lasu. Pomimo pokaźnej powierzchni, każdy przygotowany rząd został do końca obsadzony jednorocznymi sadzonkami sosny, których tego dnia zużyto około 4 tys. Za udział w powiększaniu zasobów leśnych uczestnicy otrzymali imienny certyfikat, materiały promocyjne oraz sadzonkę świerka w doniczce.

W Nadleśnictwie Cierpiszewo nie sposób nie wspomnieć podczas tak szczególnego wydarzenia o wielkim pożarze lasu z sierpnia 1992 roku, który strawił prawie 3 tys. hektarów! Przy upamiętniającym ten fakt kamiennym obelisku dyrektor Janusz Kaczmarek i nadleśniczy Kazimierz Wrzosek przypomnieli wszystkim przebieg pożaru oraz historii zagospodarowywania pogorzeliska. Dzięki wysiłkowi miejscowych leśników i pomocy nadleśnictw Toruńskiej Dyrekcji goście mogli podziwiać już pięknie wyrośnięty las. Uhonorowaniem tej pracy był tytuł Lidera Polskiej Ekologii, który Nadleśnictwo Cierpiszewo otrzymało w 1998 roku za nowatorskie podejście do problemu odnowienia pogorzeliska.

Zasłużonym posiłkiem przygotowanym na niezwykle urokliwej leśnej polanie położonej nad meandrującą Strugą Zieloną i rozmową przy ognisku uczestnicy sadzenia zakończyli spotkanie. Chętni mieli jeszcze możliwość uwiecznienia swojego uczestnictwa w tym wydarzeniu, wpisując się do księgi pamiątkowej Roku Lasów w Województwie Kujawsko-Pomorskim. Upłynie trochę wody w Strudze Zielonej i w Wiśle, a w tym czasie leśnicy będą musieli podjąć wiele starań i zabiegów, zanim kolejne pokolenia ludzi będą mogły podziwiać dorodny las na odnowionej tego dnia powierzchni w leśnictwie Nieszawka na terenie Nadleśnictwa Cierpiszewo.

Galeria zdjęć