Nasze kujawsko-pomorskie

Nasze symbole

Czytaj więcej...
Herb województwa kujawsko-pomorskiego

Uchwała Nr 444/2000 Sejmiku Województwa Kujawsko - Pomorskiego z dnia 10 lipca 2000 r. w sprawie ustanowienia wzoru herbu, flagi i sztandaru oraz innych insygniów Województwa Kujawsko - Pomorskiego.

Opis herbu Województwa Kujawsko - Pomorskiego:

W polu srebrnym tarczy herbowej znajduje się połuorzeł czerwony zwrócony w prawo o dziobie, języku i pazurach złotych i połulew czarny zwrócony w lewo o języku czerwonym i pazurach czarnych, na głowach połuorła i połulwa złota korona otwarta z umieszczonymi w niej klejnotami w kolorze czerwonym.

Czytaj więcej...

Czytaj więcej...
Fanfara skomponowana przez Krzysztofa Herdzina

Kujawsko-Pomorskie posiada swój własny znak muzyczny - fanfarę skomponowaną przez Krzysztofa Herdzina. Muzyczne logo województwa 29 października zatwierdził sejmik.

Kompozycja miała swoją premierę - 17 września, podczas gali Nagród Marszałka Województwa, zagrała ją Toruńska Orkiestra Symfoniczna. Potem utwór trafił do ekspertyzy muzykologicznej. Pochyliła się nad nim dziekan Wydziału Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku bydgoskiej Akademii Muzycznej dr Violetta Przech, która uznała, że „w pełni zasługuje na miano muzycznego logo województwa”. Pani dziekan określiła fanfarę Herdzina jako „wysoce oryginalną i artystycznie cenną”. 

Czytaj więcej...